Zpráva ze zájezdu KČT při SZŠ Alšovo n. 6, P 1

NSR, RAKOUSKO, ITÁLIE ´91

pořádaného ve dnech 3. - 14. 7. 1991

Program a trasa zájezdu :


3.7. - středa
Praha - Alšovo nábřeží. Před školou se začínají vršit spousty beden, batohů zbytečností, užitečností, pádel, helem, loďáků, vajec, vest, potravin, spacáků, nápojů a karimatek. Není to nově otevřené tržiště, ale parta vodáků s pro Čechy tradičním vybavením na zahraniční zájezd. Po příjezdu autobusu několikeré pokusy do něj vše umístit, což se asi po dvou hodinách skutečně daří. Odjezd. Večer na vodáckém tábořišti v Lenoře, ohníček, deštivá noc. Jaké to asi bude ?

4.7. - čtvrtek
Ráno po doplnění poživatin odjezd na hraniční přechod do Strážného, kde se nám po trojím přejezdu "čáry" daří na druhý pokus proniknout do NSR. Příčinou bylo to, že v techničáku autobusu bylo v kolonkách "číslo motoru" a "číslo karoserie" razítko "výměnné", což pedantským Němcům, ťukajícím to do počítače, nešlo do počítače. Museli to ouředně doplnit "naši".
A tedy už ZÁPAD. Malované a načinčané vesničky, silničky, domečky. Odpoledne trávíme v Passově - městě na soutoku Innu s Dunajem. Zde prohlídka Dómu, malebného starého města, radnice a potom přejezd do Rakouska na tábořiště pod Lofrem. Noc v seníku, stanu či pod širákem již v Náručí Alp.


5.7. - pátek
Po snídani objíždíme kolem Zell am See přes Mittersill k Felber Tauren Tunnelu /1501/, kde projíždí dýchavičný autobus Alpy, zatímco my /větší část/ je překonáváme za pěkného počasí přes sedlo nad Amertaler See /2670/. Cestou důvěrné seznámení s velehorami - jízda po sněhovém jazyku, vis nad propastí, suť, kamení, spálené nosy, krása všude kolem, výhled na Alpské velikány /Grosvenediger 3666/, vysokohorské značení - část po centrální magistrále č. 502, ledovcová jezírka /koupel/, vodopády i ledopády. V podvečer shledání kupodivu všech u Matreier Taurernhaus /1509/, odjezd busem na známé tábořiště u Huben. Zde nově zákaz stanování a tak spíme v okolních houštinách.


6.7. - sobota
Vodácký den. nafukujeme 4 čluny Medúzy a splouváme známý úsek Drávy z Lienzu do Oberdrauburgu /25 km rychle proudící WW I/. Čluny se chovají a ovládají dobře, vlnky, pohoda. Druhá půlka vždy prohlídka Lienzu. První díra v člunu na vodě, ale prošoupáním o silnici po pádu ze střechy autobusu. K večeru návrat na tábořiště u Huben, večeře, ohníček. Jeden průzkumný člun sjíždí úsek Iselu od tábořiště k mostu před Lienzem /4 km WW IV, 11 km WW III/. Vysoký vodní stav, válce "jak prase", vlny ještě větší. Pro loď již těžko sjízdné, na člunu 3 x málem návštěva u vodníka.


7.7. - neděle
Ráno opět Isel - jeden člun od tábořiště /4 km WW III/, ostatní od mostu u Tratte k ústí /6 km WW III/ a dále po Drávě k mostu u Leventu /8km WW I/. Vlnky, peřeje, slunce, okolní vápencové kopce zvou zase do hor. Po otočení "druhé party" sušení a odjezd přes Lienz směrem na hranice. Zde nás vítá carabinier úsměvem a mapou "ITALIA no problems" - tak to jdeme vyzkoušet. Přijíždíme horským kaňonem, stavíme na koupel v křišťálovém potůčku a večer dorážíme do Cortiny - centra Dolomit. Prohlídka městečka - dějiny zimních OH, noc v lesíku.

8.8. - pondělí
Celodenní túra kolem masivu Croda da Lago /2709/. Vycházíme od busu /1200/ tvrdým nástupem do cca 2000 m a potom dále po úbočí s krásnými výhledy na Cortinu a Tofanu di Mezzo /3243/ k jezeru u chaty L. Federa Rif Palmieri /2042/, kde svačina, koupel, focení a dále do sedla Forc. Rossa di Formin /2756/.
Tady výhled, kochání okolím a sestup dlouhým balvanitým údolím přes sněhové splazy zpět k autobusu. Poslední kilometry tvrdí horská bouřka tak, že nikdo nepochybuje o vodácko-turistické náplni zájezdu. Po teplém soustu a osvěžujícím doušku přejíždíme horskou vyhlídkovou silnicí /není ale nic vidět/ Paso di Falzerego /2105/ a Paso di Pordoi /2289/ k Perra di Fassa, kde spíme v novostavbě.

9.7. - úterý
Při ranním úsvitu jsme vyštěkáni statným vlčákem z našeho penziónu, pokračujeme tedy údolím řeky Avisio k Trentu. Zde prohlídka Dómu, chrámu sv. Marie Maggiore, opravované Neptunovy kašny a rezidence Castello Buouconsiglio. V odpoledním žáru při vybrané hudbě /Pink Floyd/ přejíždíme k Lago di Garda, které objíždíme po západním břehu silnicí s asi 1000 tunely. Cestou zastávka na pláži Toscolamo, kde koupel, kde sušíme, vaříme, pereme, koupeme se a večer korzujeme po promenádě v přístavu. Tečku za tímto dnem dělá silná bouře, která nás nutí hledat něco nad hlavu - strop, hangár či lodičku v půjčovně na břehu jezera.

10.7. - středa
Krásné, oparem zahalené ráno, paprskem slunce protkaná zrcadlově klidná hladina jezera. Na obzoru silueta Dolomit. Koupel, kýč. Odjezd do Verony, kde prohlídka římského Amfiteátru Aréna /20 000 diváků - dodnes v provozu/, Pelazzo Municipale, Plazzo de Gorerno, Piazza de la Erba a Casa di Giulietta /balkón, co pod ním Rómeo Julii hrál/. Potom přejezd po dálnici do Padovy. Tady 3x okružní jízda a návštěva Bazilici di Antonio, Prato della Valle a chrámu S. Giustina. Nákup, družba řidiče s místním obyvatelstvem, dary, rozloučení a odjezd směrem na Benátky, kde v osadě Fusina zklamáni Mare Adriatico /Jadranským mořem/, které je silně znečištěno. Někdo totiž vymyslel, že okolí Benátek je nejvhodnější na výstavbu naftových rafinérií. Nocujeme u kanálu, kde nezapomenutelná "Benátská noc", o což se postaralo asi 100 000 000 komárů.


11.7. - čtvrtek
Ranní odjezd do Benátek Památky všude, společně Scoula di S. Rocco, františkánský kostel S. Marie Gloriosa, Dóžecí palác, Campanilla /věž/, každý kdo chtěl, a pak společný návrat lodí po gondol plném Canal Grande s Ponte di Rialto /ten most/. Odpoledne odjezd po dálnici zpět do Rakous. Cestou koupací a nakupovací zastávka v Latisině. Julské Alpy /původní cíl v Jugoslávii, kde se však střílí/ vidíme na obzoru vpravo. V Rakousku přes Villach k jezeru Wörther See u Klagenfurtu, kde koupel, piknik a později na odpočívadle i nocleh.


12.7. - pátek
Přejezdový den se zastávkou na závodním okruhu Östereichring u Zettwegu, kde nám místo F1 pustili alespoň BMW. Další zastávka v nákupním středisku u Brucku a kolem 15. hodiny příjezd do oblasti Wildalpenu. Pěšáci vyráží do hory z Weichselbodenu do Wildalpencampu, vodáci na tentokrát na vodu skoupé Salze do Wildalpencampu /16 km WW II/.


13.7. - sobota
Vodáci sjíždějí spodní pasáž Salzy od campu k ústí /19 km WW II a 6 km WW III/ včetně nezapomenutelné soutěsky. Tentokrát méně divokou, ale příjemně čilou řeku zpestřují několika námořními bitvami. Večer uvítání pěšáků, kteří po mnoha kilometrech a přeháňkách vítají noc v campu, kde za "lidovou cenu" máme i kuchyňku a sprchu s teplou vodou.

14.7. - neděle
Ráno pěšáci splouvají Salzu z Wildalpenu k mostu před soutěskou /19 km WW II/, zde rozloučení s touto atraktivní turistickou oblastí a odjezd přes Steyer a Dolní Dvořiště zpět do rodné matičky Prahy. Tady vykládání autobusu, rozloučení se skvělým řidičem-kuchařem Jirkou, polibky, slzy, metro a postel opět doma. Tak zase příště.
AHOJ ! Vladimír Hladík - Bellušova 1863, Praha 5 tel. 554022
Michal Otta - Na Louži 6, Praha 10 tel. 720665