(D010806)

Zpráva ze zájezdu KČT při SZŠ Alšovo nábřeží 6, Praha 1

PYRENEJE 2001

pořádaného ve dnech 29.6. – 15.7.2001

 

Program a trasa zájezdu :

29.6. - pátek

Před šestou přijíždí ke škole autobus Oasa s řidičem Pepou a začínáme nakládat. Letos snad poprvé máme dostatečně velký autobus na všechny naše rafty, pálavy, pádla, vesty, helmy, cepíny, mačky, kanystry, vařiče, bomby, zásoby jídla a pití i osobní věci. Poprvé v historii našich zájezdů zůstává i ulička volná. Pochvalujeme si, jakou máme pohodovou dopravu. Ne však na dlouho. Hned po odjezdu ve 20.00 se za mostem přes Vltavu ozývá tlumená rána a u Pražského hradu začíná první oprava. Je to prasklý měch. Po marném pokusu opravit závadu na místě odjíždíme do Zdib, kde nám závadu opravili. S šestihodinovým zpožděním opět vyrážíme z Prahy.

30.6. – sobota

Časně ráno nakládáme před Plzní cestovatele Hlaváčka se stánkem a 80 chleby a pokračujeme k hranici, kterou asi po hodině i se zásobami úspěšně přejíždíme. Odpoledne přibíráme u Bodanského jezera Michala a již kompletní vyrážíme k naší první řece. Tou je Vorderrhein, který v podvečer splouváme, místy i trochu plaveme. Po cvičném rozbalení a sbalení tábora přejíždíme do Ilanz, kde táboříme.

1.7. – neděle

Dopoledne vyzvedáváme z místní nemocnice ošetřeného odřeného Jirku a ještě jednou splouváme krásnou soutěsku, kterou Vordrrhein teče. Pokračujeme směrem k Itálii, ne však dlouho. Vařící voda v motoru signalizuje další závadu. Je to rozbitý. Tentokrát si oprava chladiče místní asistenční službou vyžádala 4 hodiny času a dost peněz. Kolem půlnoci přejíždíme do Itálie.

2.7. - pondělí

Noční jízdou se přesouváme až na parkoviště u Oulx, kde ráno probíhá oprava včerejší opravy chladiče a prasklé hadice. S několika zastávkami na chlazení a kochání přejíždíme do Francie. Zde po prohlídce Brianconu konečně stavíme na pěkném tábořišti stany a veselíme se u prvního táboráku. Ráno máme kocúra jak sviňu.

3.7. – úterý

Čekání na asistenční službu si zpestřujeme sjetím okolo protékající veselé říčky Clarée. Během plavby probíhá křtění nováčků včetně c. Hlaváčka. Po večeři a příjezdu opravářů se přesouváme na pěkné tábořiště u vesničky Plampinet. Noční oprava hlav (válců), ohníček, hvězdy, romantika.

4.7. – středa

S ohledem na probíhající polní generálku autobusu vyrážíme na celý den do okolních hor. Část vrcholové skupiny vystupuje suťákem přes skalní terasu do pevnosti nad táborem. Skupina vozíčkářů po chybném nástupu obíhá přilehlý hřeben a náročný výstup končí vypitím místní vinárny a skupinovou koupelí. George se ožral tak, že mu zezelenal hrníček.

5.7. - čtvrtek

Ráno doplňujeme v Brianconu vypité zásoby vína a pokračujeme na řeku Durance, kterou bez problémů sjíždíme až na začátek přehrady u Embrunu. Po sbalení věcí a obědě pokračujeme k městečku Epine. Cestou již tradiční oprava hadice a čerpadla.

6.7. – pátek

Pokračujeme v přejezdu, překonáváme Rhonu a dáváme koupačku u městečka St. Martin, kde budeme končit zítřejší celodenní plavbu. Dále pokračujeme kolem řeky Ardéche, která teče v hlubokém kaňonu, který z mnoha vyhlídek fotíme a obdivujeme. Večer ještě navštěvujeme jeskyni Grotte de Tunnels a místní bar. Spíme v kempu přímo u řeky, kde budeme zítra zahajovat plavbu.

7.7. – sobota

Celodenní plavba po řece Ardéche, která vede malebným vápencovým kaňonem. Focení pod skalním mostem Pont d ´Arc, vodní bitvy, soutěž ve skocích do vody, lenošení, koupání. Po večeři přejíždíme k moři, kde spíme na pláži u městečka Valras.

8.7. – neděle

Po ranní koupeli a snídani na odpočivadle s tréninkovou výměnou hadice popojíždíme do Pyrenejí, kde táboříme u městečka Mont Louis s pěkným opevněním, kostelem a funkční pevností.

9.7. – pondělí

Kousek naším autobusem a kousek místní linkou popojíždíme do hor na celodenní pěšárnu v okolí jezera Lac des Bouillouses. Procházíme překrásnou krajinou s množstvím jezer, koní, kytek a boudou, kde slavíme Nový rok. Vrcholová skupina vystupuje na vrchol Puig Carlit 2921 m.n.m. Zážitky hodnotíme na Chalet refuge des Bouillouses u několika karaf dobrého vína. Po veselé jízdě místním busem a smutné (poslední) naší Oasou končíme na našem včerejším parkovišti.

10.7. – úterý

Ráno přijíždí náhradní autobus, do kterého se po totální debordelizaci přemisťujeme. Rozloučení se smutným Pepou, který se vrací do Čech. My z časových důvodů vypouštíme Španělsko, kam na 5 minut zajíždíme jen omylem, i Andorru a pokračujeme kolem suché řeky Ariége a Canal du Midi na podvečerní prohlídku středověkého města Carcassonne. Zde obdivujeme mohutné hradby, katedrálu i místní kulinářské speciality. Po nočním přesunu spíme u moře na naší oblíbené pláži u Varlas.

11.7. – středa

Ranní mořská koupel a přesun na prohlídku Avignonu se starým mostem Pont St. Bénézet, hradbami, Papežským palácem, vyhlídkou, radnicí a uličkami plnými právě probíhajícím divadelním festivalem. Z města utíkáme zpět do přírody na hezoučké tábořiště u Drómy, kde děláme po delší době veselý ohníček.

12.7. – čtvrtek

Vzhledem k malému vodnímu stavu operativně měníme rafting za canyoning a v plné vodácké výzbroji procházíme a proplouváme nejhezčí úsek řeky Dróme. Přes hory se pak přesouváme zpět do údolí řeky Durance, ve které se za zvuku osob padajících z 12 m mostu v neuvěřitelně modré vodě koupeme. Po dozásobení v Brianconu táboříme v horách na známém tábořišti u řeky Guisane. Usínáme v objetí hor, plápolajícího ohníčku a roztomilé Katky.

13.7. – pátek

Přímo od tábořiště vyrážíme na divokou říčku Guisane, kterou všichni (po doběhnutí doktora) úspěšně zdoláváme. Mezi peřejemi obdivujeme za krásného počasí okolní horské velikány a klikatící se sjezdovky. Přejezdem horského sedla Col de Montgenevre se loučíme se sladkou Francií a po dálnici přejíždíme zácpou u Milána na pláž k Lago di Garda, kde koupel udělala všem moc dobře.

14.7. – sobota

Klikatou silničkou podél jezera pokračujeme na sever, kde u Trenta najíždíme na dálnici směrem na Brenner. Cestou děláme pokus o splutí řeky Eisack, ale jsme vyhnáni místním raftařem a policistou. V důsledku několika nehod je sjezd možný pouze na povolení a za úplatu. Večer tedy přejíždíme přes Brenner do Rakouska, kde táboříme na parkovišti nedaleko Piller See.

15.7. – neděle

Po snídani a sbalení stanů vyrážíme na orientační smyčku do Německa, odkud se pak kolem Salzburgu a Linze vracíme zpět do Čech. Cestou probíhá akce "Levandulová", která pak pokračuje po vybalení autobusu u školy až do pozdních nočních či ranních hodin, u někoho možná stále ještě trvá....

 

Řeky

30.6.

Vorderrhein

Ilanz

- Reichenau

21 km WW III

1.7.

Vorderrhein

Ilanz

- Reichenau

21 km WW III

3.7.

Clarée

2 km nad Plampinet

- most E 13

13 km WW III

5.7.

Durance

St Clement

- Embrun

15 km WW III

7.7.

Ardéche

1,5 pod Vallon

- 1,5 nad St Martin

32 km WW II

12.7.

Dróme

4,0 pod Die

- Pontaix

6 km canyoning

13.7.

Guisane

Le Monetier

- Chantemerie

12 km WW III+

celkem

 

 

 

120 km

Kopce a pěšárny

4.7.

Plampinet - Ft.de Olive / P.de Pece

15 km

+ 800 m

9.7.

Lac des Bouillouses - Puig Carlit

15 km

+ 1000 m

celkem

 

30 km

+ 1800 m

Prohlídky měst

Briancon, Mont Louis, Carcassonne, Avignon

Doprava

2104 km se stávkujícím autobusem Oasa a prímovým řidičem Josefem Tvrdým

2164 km s náhradním autobusem Karosa a neprímovým řidičem Janem Benešem

celkem 4268 km

Foto

Ve zprávě zveřejněné na internetové adrese: www.czam.com/otta - zprávy

Ahoj

Michal Otta - Na Louži 6, 101 00 Praha 10, tel./fax 71721233, E-mail: michal.otta@usa.net