Zpráva ze zájezdu KČT při SZŠ Alšovo n. 6, P 1

FRANCIE ´94

===========

pořádaného ve dnech 2. - 17.7.1994

Program a trasa zájezdu

2.7. - sobota

Po naložení věcí do autobusu Setra,sehnaného v pátek odpoledne po ataku cca 240 dopravců, jako náhradu za bus fy. Autodoprava Lucie, se kterým byla smlouva a který se na ní vyprd, vyrážíme přes Dolní Dvořiště, Linec, Mondsee a Salzburg k německé hranici, kde nás však odmítají vpustit, neboť nemáme správně vyplněný formulář. Operativně proto měníme trasu a jedeme údolím Salzachu k soutěsce u pasu Lueg, kterou si pěšmo prohlížíme a po večeři na odpočívadle, kde byl loňský závěrečný večírek, uleháme v lese u campu pod Bischofshofenem.

salam.jpg (17170 bytes)             raft1.jpg (12612 bytes)

3.7. - neděle

Dopoledne splouváme Salzach v okolí hradu Werfen, odpoledne pak přejíždíme přes Zell am See, St. Johann a Innsbruck k hotelu "násypka", v jehož okolí pod širákem a hvězdnou oblohou uleháme.

4.7. - pondělí

Údolím Innu pokračujeme přes Landeck, Bludenz a Feldkirch do Vaduzu, hlavního města Lichtensteinska, kde obědváme a po krátké okružní jízdě přejíždíme do Švýcarska. Zde projíždíme údolím Rýnu ke štěrkovně u Illanz, odkud splouváme Vorderrhein v krásném kaňonovitém úseku. Večerní pohodu na pěkném tábořišti maří bouřka a pozdní příjezd autobusu, způsobený kolizí s neopatrným motocyklem.

prusmyk.jpg (9472 bytes)

5.7. - úterý

Přejezdový den. Z Illanz jedeme přes Oberalppass (2044 m) kolem Gottardského průsmyku na Furkapass (2431 m), kde po focení zkoušíme jízdu na sněhovém splazu, abychom celý umáčení pokračovali údolím Rhony kolem Sionu do Martigny. Zde máme mít na poště carnet pro vjezd do Francie, ale není tam, a tak to zkoušíme bez něj. Povedlo se, a tak večer již ve Francii na tábořišti u tunelu kousek před Chamonix.

mont1.jpg (13260 bytes)             mont2.jpg (10412 bytes)             mont3.jpg (4884 bytes)

6.7. - středa

Po ranních přípravách vyrážíme na tři dny do hor. Útočná skupina na Mont Blanc, ostatní pak na protilehlý hřeben. Veškerou výbavu na spaní a přežití bereme sebou, vyhlašujeme soutěž o největší zbytečnost, kterou s přehledem vyhrává Vláda se svým trychtýřem. Stoupáme cca 1000 m k jezeru Lac Blanc (2361), kde na sněhovém splazu stavíme stany a trávíme svou první horskou noc. V blízké chatě mlsáme čaj a svařák.

mont4.jpg (4209 bytes)

7.7. - čtvrtek

Celodenní horské putování začínáme výhledovou cestou k horní stanici lanovky L°Index (2385), odkud pokračujeme těžší cestou s nutností občasného jištění do sedla C.d. Lacs Noir (2682). Dále pak kolem jezera Lac Cornu k horní stanici Telecabine Planpraz, kde na sjezdovce a v přilehlém okolí zakládáme ve výšce ca 2150 m.n.m. přímo nad Chamonix další postupový tábor.

mont5.jpg (12341 bytes)

8.7. - pátek

Úchvatné ráno - ovečky s cinkajícími zvonky stoupají z mraky zahaleného údolí, naproti úplně jasný a vycházejícím sluncem ozářený masiv Mont Blancu. Béháč, kterého probudily zvonky a poté co otevřel oči a zjistil, že pod ním jsou mraky, myslel, že je v nebi. Balíme a vystupujeme na Le Brevent (2525), ze kterého je nádherný rozhled do širého okolí. Fotíme, filmujeme a po dojedení zásob sestupujeme o 1500 m níž do Chamonix. Zde již čeká autobus a vrcholová skupina, které se povedlo vystoupit na Ref.Vallot a Tomášovi Petrtýlovi i na vrchol Mont Blancu (4810). Po prohlídce Chamonix, odeslání pozdravů a nakoupení vína odjíždíme kousek za Albertville. Spíme pod širákem na vyschlém dně řeky.

9.7. - sobota

Dopoledne prohlídka Grenoblu, ze kterého pak pokračujeme pohádkovým údolím řeky Romanche do sedla Col du Lautaret (2058). Zde se kocháme okolní přírodou, tábořiště nacházíme v údolí u dvou jezírek na břehu krásné říčky, která prý lze jet.

autobus.jpg (14540 bytes)

10.7. - neděle

Říčka se jmenuje Guisane a opravdu stojí za splutí. Není na ní ani metr voleje, a tak si užíváme. Odpoledne přejíždíme do Briansonu, což je historické městečko se zachovalým opevněním, které bránilo zdejší průsmyk z Itálie. V podvečer ještě jedna skupina splouvá řeku Durance, táboříme u Embrunu vedle pily.

vylet.jpg (7341 bytes)             zelnacka.jpg (13378 bytes)

11.7. - pondělí

Dopoledne splouvá Durance druhá parta, dále přejezd kolem Verdonu (koupačka) do kaňonu řeky Var. Zde skupina podivně oblečených vodáků/marťanů či legionářů prochodobrodí kaňon, aby pak provedla noční výstup a obsazení místní komunikace. Bojová hra ukončena pochoďákem do základního tábora na bývalé silnici uprostřed kaňonu, bouřkou , hromy a blesky.


12.7. - úterý

Popojíždíme kolem monumentální přehrady do kaňonu řeky Verdon, kde nás čeká šestihodinová pěšárna okouzlující scenérií, vylepšená občas koupačkou, vyhlídkou či tunelem. Zkrátka příroda všude kolem. Ale to už nás to táhne k moři, a tak popojíždíme přes Castellane směrem na Cannes. Poslední francouzská noc pod hvězdami na palouku v lese u silnice.

13.7. - středa

Dojíždíme k pobřeží Středozemního moře a přes Nice jedeme s krátkou pauzou na koupačku do Monte Carla v Monacu. Zde obhlížíme knížecí palác, katedrálu, casino, přístav a navštěvujeme oceánografické muzeum. Poté, co jsou poslední franky propity či prohrány, přejíždíme do Itálie. Vyhlížíme si pěknou plážičku u moře kousek od San Rema. Zde mimo večerní koupele prožíváme i oslavy fanoušků po vítězství Itálie v semifinále fotbalového mistrovství světa. Usínáme na oblázkách za zvuků šplouchajících mořských vln.

14.7. - čtvrtek

Sluníčko, moře, koupání, sluníčko, moře, koupání, sluníčko, moře, koupání. Večer přejíždíme do Janova, kde si prohlížíme historické centrum, Dóžecí palác a rodný dům Kryštofa Kolomba.
Nezapomenutelná noc pod mostem přes řeku Tanaro s komáry, kteří vůbec nerespektují noční klid, zato dobře a časně budí.

15.7. - pátek

Dopoledne využíváme k prohlídce Milána, kterou zahajujeme společně v katedrále, která je největší gotickou stavbou v Itálii. Někteří se pak věnují ostatním pamětihodnostem, nákupům či odpočinku. Odpoledne přejíždíme k Lago di Garda, kde je na známém místě koupání, večeře a noční přejezd kousek za Brixen s krásným noclehem ve vysoké trávě či kravinci.

16.7. - sobota

Poslední nákupy v Itálii a silnicí pod Dolomity zpět do Rakouska.Trasou přes Lienz a Spittal projíždíme tunelem Alpy do údolí Enže, kterou ještě v podvečer jedna skupina splouvá. Táboříme na fleku, kde jsme v loňském roce zahajovali. Ohníček, kytary, loučení.

17.7. neděle

Druhá skupina splouvá Enži, potom už jen balení a kolem ústí Salzy cesta k domovu. Krátce po 19. přijíždíme před školu, vyklízíme autobus, nalézáme již oplakané ešusy i ostatní věci a vymýšlíme, kam zase příště vyrazíme.

Řeky :
Salzach Bischofshofen - Pass Lueg 12 km WW II
Vorderrhein Illanz - Reichenau 20 km WW III
Guisane Le Casset - Chantemerie 13 km WW IV
Durance Guillestre - Embrun 18 km WW III
Enns Gesause - Kummerbrucke 8 km WW II


Pěšárny :
Mont Blanc (4810) / Lac Blanc - Le Brevent 25 km, + 2100 m,
kaňon Varu 9 km, kaňon Verdonu 18 km, + 600 m


Prohlídky :
Vaduz, Chamonix, Grenoble, Brianson, Monte Carlo, Janov, Milano

Doprava :
Zánovní "závodní" klimatizovaná Setra - 3648 km, řidič Josef Policar