Zpráva ze zájezdu KČT při SZŠ Alšovo n. 6, P 1


KORSIKA ´96

pořádaného ve dnech 4. - 21. 7. 1996


Program a trasa zájezdu :

4.7. - čtvrtek
Obvyklé zmatky s autobusem. Místo V. Holuba, se kterým jsme byli loni v Norsku, přijíždí s tentokrát pojízdnou Setrou od Fedosu dva noví řidiči, čímž je o jedno místo míň. Ale vybaveni zkušenostmi z minulých let se do autobusu nakonec naskládáme a to včetně několika tun zásob a materiálu. S hodinovým zpožděním a dvěma kamarády Georgem a Liborem ze spřáteleného amerického vodáckého oddílu MONATIQUOT WILD WATER FUN CLUB vyrážíme na Sibiř. Zatím tu českou, kde se v hospodě loučíme s tradiční kuchyní.

5.7. - pátek
Krátce po půlnoci přejíždíme do Rakouska, které projíždíme známou trasou přes Salzburg, Zell am See a Innsbruck. Brenner passem pak vnikáme do Itálie, kde nás čeká první řeka Rienza. Nafukujeme rafty a splouváme tuto pěknou tréninkovou říčku. Večer odjíždíme na prohlídku Brixenu, odkud se vracíme na naše staré známé tábořiště "za tratí".


6.7. - sobota
Dnes nás čeká řeka Eisach. Voda přes noc stoupla a úměrně s ní i obtížnost. Po prvním klidnějším úseku na rozjetí se řeka svírá do úzkého údolí, kde se mění v jednu dlouhou peřej. Voda cáká, vlny si s námi pohrávají, ale vše zvládáme. Jedeme na dvě party. Zatímco je jedna na vodě, druhá si prohlíží skalní soutěsku Gilfenklamm. Večer vše balíme a po dálnici přejíždíme k Bolzanu, kde ve vinici uleháme ke sladkému spánku.

 

florencie1.jpg (6047 bytes)


7.7. - neděle
Přesunový den. Cestou se snažíme alespoň o koupačku v Lago di Garda, ale nemáme štěstí. Pobřeží je tak zastavěné, že nenacházíme přístup k vodě. V podvečer máme v programu prohlídku Florencie, kterou začínáme výhledem na město od sochy Davida. Do města vstupujeme přes Ponte Vecchio - most zlatníků a pokračujeme na Piazza del Duomo s velkolepou katedrálou a množstvím starých paláců. Spíme ve stanech na nábřeží v Empoli.

 

empoli.jpg (11491 bytes)


8.7. - pondělí
Počasí nám moc nepřeje. Po noční bouřce balíme mokré stany a jedeme na prohlídku šikmé věže a dómu v Pise. Odtud pak odjíždíme k trajektu na vytouženou Korsiku. Moře bouří, ani nájezd na trajekt v Livornu není jednoduchý. Odplouváme. Vlny rozhoupaly i obrovský trajekt a stříkají až na 4. palubu. Vítr skučí, někteří jedinci též. Po 6 hodinách plavby konečně přistáváme v Bastii. Táboříme za městem u letiště.

 

trajekt1.jpg (8739 bytes)         trajekt2.jpg (12620 bytes)


9.7. - úterý
Krásné ráno trávíme koupačkou u moře. Mírné vlnky, písek, slunce. Odpoledne přejíždíme do historického města Corte ve vnitrozemí. Po jeho prohlídce vyrážíme na tříhodinovou pěšárnu údolím řeky Tavignano, kterou vylepšujeme koupačkou v horské tůni. Doplňujeme vodu i zásoby a přesouváme se k jezeru Calacuccia pod masiv Monte Cinto.

 

monte1.jpg (14358 bytes)         monte2.jpg (14413 bytes)


10.7. - středa
Výstup na M. Cinto. Ráno balíme a jedeme k parkovišti, kde má výstup začínat.Avšak horská silnice je sjízdná pouze terénními auty, a tak do hory nastupujeme už ve vesnici Lozzi ve výšce 1100 m. Nejprve absolvujeme 7 km k parkovišti, odtud pokračujeme k chatě Ercu (1667 m) a dále sutí a po skále na samotný vrchol Korsiky ve výšce 2706 m.n.m. Zpátky schází část účastníků stejnou cestou, většina však cestou necestou kolem jezera Lac du Cinto. S láskou vzpomínáme na naše značení turistických cest a v některých místech sestupu i na naše blízké. Nakonec vše zvládáme, i když k autobusu dorážíme až po setmění. Noc opět trávíme na tábořišti u jezera.

 

lac1.jpg (17283 bytes)         lac2.jpg (14835 bytes)


11.7. - čtvrtek
Klikatými horskými silničkami přejíždíme ostrov na západní pobřeží do města Porto. Cestou pozorujeme místní volně pobíhající divoká prasata a krávy. V Portu opět koupačka pod vysokými červenými skálami, které lemují celé okolí. Při západu slunce pak přejíždíme do vnitrozemí, kde táboříme za Pianou u opuštěného stavení.

 

spani.jpg (13021 bytes)


12.7. - pátek
Po západním pobřeží ostrova putujeme k jihu. U ústí řeky Liamone se koupeme, v poledne děláme tříhodinovou zastávku v hlavním městě Ajacciu. Zde se fotíme u sochy místního rodáka Napoleona, prohlížíme jeho rodný dům, pevnost a nábřeží. Večer už jsme na nejjižnějším cípu ostrova, kde je malebné městečko Bonifacio. Procházíme přístav i staré město a ochutnáváme místní speciality.

 

ajacio.jpg (9350 bytes)


13.7. - sobota
Ráno plujeme vyhlídkovou lodí kolem Bonifacia a kocháme se pohledy z moře, odkud je na město nejhezčí pohled. Potom chvilka volna na nákup pohledů a suvenýrů a už odjíždíme na sever k ústí řeky Tavignano. Zde polovina z nás zůstává u moře, druhá vyráží na vodu. Cestou operativně zařazujeme exkurzi místního vinařského závodu. Původní klidné splutí se pak mění v opravdu náročnou plavbu s několika krvavými bitvami. Noc na pláži u moře.

 

kormidlo.jpg (12148 bytes)


14.7. - neděle
Svítání, koupel, snídaně a přejezd do nádherného údolí řeky Solenzara. Místní silnice už však tak nádherná není, a tak vyrážíme pěšky do sousedního údolí ke kaskádám na potoce Polischellu. Turistická cesta zde prochází korytem potoka a je zpestřena množstvím kaskád a tůní, které nelze obejít a musí se přeplavat. Cestu zpět pak vylepšujeme skokanskými exhibicemi. Po návratu k autobusu a večeři odjíždíme na pláž Corsica Mare, kde za šumění vln uleháme.

 

more.jpg (6879 bytes)


15.7. - pondělí
Časně ráno popojíždíme do Bastie, kde se naloďujeme na trajekt. Plavba je tentokrát poklidná a tak stačíme pozorovat pobřeží i okolní ostrovy. Z Livorna pak jedeme do Říma, kde na městské pláži vaříme a uleháme. Po neplánované "družbě" místního obyvatelstva však přejíždíme na tábořiště v háji u nemocnice.

 

trajektA.jpg (12857 bytes)         trajektB.jpg (9840 bytes)


16.7. - úterý
Celý den máme na prohlídku Říma. Nejprve společně S. Maria di Cosmedin, náměstí Campidoglio, lvice, Forum Romanum, Trajánský sloup a Colosseum, potom samostatně Pantheon, Piazza Navona, Campo dei Fiofi či Piazza di Spagna. Večer se navracíme do kempu u moře, kde v bezpečí nocujeme.

 

vatikan1.jpg (12566 bytes)         vatikan2.jpg (13393 bytes)        vatikan3.jpg (14537 bytes)


17.7. - středa
Vatikán. Nejprve muzea s neskutečným množstvím exponátů, potom katedrála sv. Petra, kde mnozí vystupují na kopuli, odkud je nádherný výhled na celé město. Odpoledne odjíždíme k Rimini, kde na parkovišti nocujeme.

 

sanmarino.jpg (12691 bytes)


18.7. - čtvrtek
San Marino. Prohlížíme hlavní město této samostatné republiky s úzkými uličkami a nepřeberným množstvím obchodů. Obtěžkáni suvenýry odjíždíme před Benátky, odkud po poslední koupačce v moři pokračujeme na tábořiště u Cortiny.

 

dolomity1.jpg (15611 bytes)         dolomity2.jpg (12111 bytes)

19.7. - pátek
Ohromující ráno pod Tofanou di Roses. Krásné počasí, a tak vyrážíme ze sedla Falzarego na celodenní tůru. Po dvou hodinách vystupujeme na vrchol Nuvolau 2575 m, odkud je nádherný výhled na Marmoladu a ostatní dolomitské masívy. Sestupujeme lehkou Via Ferratou a značenou cestou zpět k autobusu. Po večeři opouštíme Itálii a táboříme v Rakousku u řeky Moll.

 

dolomity3.jpg (12812 bytes)         dolomity4.jpg (14835 bytes)        dolomity5.jpg (9977 bytes)


20.7. - sobota
Opět nafukujeme rafty a na dvě party splouváme lehkou, avšak krajinově krásnou, říčku Moll. Sušíme, balíme a přesouváme se na známé tábořiště u řeky Enns. Zde probíhá závěrečný oheň s nezapomenutelným vystoupením indiána George.

 

konec1.jpg (13797 bytes)         konec2.jpg (13682 bytes)        konec3.jpg (13901 bytes)


21.7. - neděle
Poslední sušení, balení a odjezd přes Dolní Dvořiště zpět do Čech, kde v zájezdním hostinci hodnotíme celou akci. Posíleni a občerstveni dojíždíme večer ke škole, kde vyklízíme autobus, loučíme se s řidiči, americkými kamarády a plni zážitků se ubíráme ke svým domovům.

Řeky :
4.7. Rienz Kienz - přehrada Muhl 15 km WW II
4.7. Rienz Kienz - přehrada Muhl 15 km WW II
5.7. Eisach Sterzing - Mittewald 16 km WW III
5.7. Eisach Sterzing - Mittewald 16 km WW III
13.7. Tavignano most N 198 - ústí 5 km ZW
20.7. Moll Flattach - Kolbnitz 16 km WW II
20.7. Moll Flattach - Kolbnitz 16 km WW II


Kopce, pěšárny a plavárny :
Soutěska Gilfenklamm, údolí Tavignano, Monte Cinto 2706 m, kaskády Polischellu, Dolomiti - Nuvolau 2575 m.


Prohlídky měst :
Brixen, Florencie, Pisa, Corte, Ajaccio, Bonifacio, Řím, San Marino


Doprava :
Autobus Setra s řidiči J. Svobodou a R. Arnoldem - 4170 km.