(D000806)

Zpráva ze zájezdu KČT při SZŠ Alšovo nábřeží 6, Praha 1

NORSKO 2000

pořádaného ve dnech 30.6. – 16.7.2000

Program a trasa zájezdu :

30.6. - pátek

Akce tentokrát začíná již odpoledne na křižovatce silnic č. 4 a č. 20 u Písku, kam náš kamarád Hlaváček přiváží 80 bochníků sušického chleba, který zde překládá do autobusu, a který nám údajně a potom i opravdu vydrží poživatelný po celou dobu zájezdu. Od 18.00 pak tradiční nakládání na Alšáku, odkud krátce po osmé vyjíždíme s asi 3x přetíženou Karosou po vyhlášené E55 směrem k severu. Před půlnocí doplňujeme na Cínovci posádku busu o další tři účastníky a kodrcáme směrem na Berlín.

Lada bali.jpg (30372 bytes)

David.jpg (64375 bytes)

1.7. – sobota

Ráno snídaně na odpočivadle před Rostockem, kde pak děláme krátkou ranní prohlídku celkem pěkného středu města. Z přístavu pokračujeme trajektem společnosti Easy Line do dánského Gedseru. Odpoledne věnujeme prohlídce Kodaně, kterou procházíme po nábřeží od zábavního parku Tivoli kolem královské knihovny, burzy a příjemného Nyhavnu ke královskému paláci, odkud po výměně stráží pokračujeme k sošce malé mořské víly. Večer táboříme v lese u moře kousek před Helsingorem.

trajekt.jpg (50155 bytes)

straz.jpg (58326 bytes)

2.7. – neděle

Dopoledne přejíždíme krátkým trajektem z dánského Helsingoru do švédského Helsingborgu, odkud pokračujeme směrem na Stockholm. Před jezerem Vattern nacházíme krásné odpočívadlo s altánkem, dětským hřištěm a jezírkem, které ihned využíváme. Po ukojení všech našich potřeb odjíždíme před Stockholm, kde u městečka Trosa nacházíme krásné tábořiště v lesíku u vody, kde se věnujeme opravě čerpadla, finále mistrovství světa ve fotbale a kytaře při ohníčku.

3.7. - pondělí

Kolem desáté přijíždíme do Stockholmu, kde se po hromadném focení na cca 45 foťáků u radnice vydáváme na prohlídku města. V poledne shlížíme v královském paláci poněkud zdlouhavou výměnu královské stráže a setkáváme se s posledním účastníkem naší výpravy Petrem Kofroněm z Goteborgu. Závěr prohlídky patří velmi pěknému Vasamusst, kde je rekonstruovaná válečná loď krále Vasy, která se potopila po 20 minutách plavby. Na další cestě projíždíme Uppsalu s universitou, zámkem a korunovační katedrálou. Večeříme u městečka Marma a o půlnoci obsazujeme dobře vybavené odpočívadlo za Sundsvallem.

Stockholm.jpg (19919 bytes)

vymena strazi.jpg (18831 bytes)

4.7. – úterý

Popojíždíme k národnímu parku Skuleskogen, kde absolvujeme skoro pětihodinovou pěknou pěšárničku pobřežní krajinou se zajímavou vegetací, jezírkem, soutěskou, výhledy a koupačkou v moři. Pak už zase jen sedíme v autobuse a za různě intenzivního veselí pokračujeme podél Botnického zálivu dále na sever. Na spaní využíváme pohostinství dalšího velmi pěkně vybaveného odpočívadla za městečkem Lulea.

skuleskogen2.jpg (60386 bytes)

skuleskogen1.jpg (54917 bytes)

5.7. – středa

Kolem desáté přejíždíme ve městečku Haparanda do Finska, odkud pokračujeme kolem hraniční řeky s asi šesti nevyslovitelnými názvy, na které se jezdí 530 km dlouhý Artic river race, a na kterou máme spadeno i my. V poledne překračujeme na 66ş 33´ sev. šířky polární kruh. Za městečkem Muonio začínáme sledovat naši vysněnou, zde již značně velkou, řeku a hledáme možné začátky a konce naší plavby. Ty pak různě značíme, a to modrými pytly, či zapadlými autobusy. V půl páté konečně u městečka Karesuvanto nafukujeme naše plavidla a vyrážíme na vodu. Široká a naše zatím zaručeně nejsevernější (68ş 26´) řeka Muonioalven teče zajímavou severskou krajinou s pustými břehy, za kterými lze jen tušit tisíce jezer a bažin. Plavbu končíme ve městě Kuttanen, kde se důvěrně seznamujeme s místními komáry.

polarni kruh.jpg (28042 bytes)

Muonioaluey.jpg (13036 bytes)

bus.jpg (48058 bytes)

6.7. – čtvrtek

Ráno většina z nás pokračuje 19 km po již veselejším úseku řeky k městečku Palojoensuu, odkud přejíždíme přes Kilpisjarvi (místa startu ARR) do norského městečka Skibotn. To leží u fjordu Lyngen vedoucího ze Severního ledového moře, a je zároveň na 69ş 20´ sev. šířky nejsevernějším místem naší trasy. Norskými pobřežními horami se pak podél několika dalších fjordů vracíme zpět do Švédska před národní park Abisco. Táboříme vedle parkoviště u jezera, kde máme k dispozici útulnou, kamny vybavenou boudičku, kterou po zdařilé debordelizaci autobusu využíváme na večerní posezení.

debordelizace.jpg (39157 bytes)

modlim se za Vas.jpg (13345 bytes)

7.7. – pátek

Celodenní pěšárna v národním parku Abisco, kde za překrásného počasí zdoláváme 1169 m vysoký vrchol Njully, odkud je výhled na jezero Tornetrask a na bránu do Lapplandu - horský masiv Lapporten. Focení, filmování, hrátky na sněhu, brodění potoků i vodopádů končíme ve sprše či sauně místního turistického hotýlku a večer pak opět v oblíbené boudičce u jezera.

Njulla.jpg (28718 bytes)

Njulla2.jpg (50870 bytes)

8.7. – sobota

Z parkoviště u Torneham přejíždíme úchvatnou krajinou zpět do Norska. Zde jen krátce zajíždíme do Narviku – význačného přístavu a překladiště švédské rudy z Kiruny, kde se za 2. světové války odehrála jedna z velkých námořních bitev. A už pokračujeme za hlavním cílem naší výpravy, kterým je Lofoten. Množství ostrovů a ostrůvků je propojeno zajímavými mosty, na hlavní souostroví pak přejíždíme místním trajektem. V podvečer navštěvujeme typickou rybářskou vesničku Henningvear. Pro nocleh si vybíráme romantické místo na pobřeží u vesničky Kvalnes, kde je otevřený výhled na sever, a to v místě, kde touto dobou již slunce vůbec nezapadá. Je sice pod mrakem, ale občasné záblesky slunce a nepřetržité světlo to jen potvrzují. Pohled z dobyté kóty 400 nad táborem, kam se několik jedinců o půlnoci vysápalo vše jen umocňuje.

Lofoten.jpg (16578 bytes)

sever.jpg (45449 bytes)

9.7. – neděle

Pokračujeme v jízdě po ostrovech. Na poslední z nich se dostáváme 1780 m dlouhým podmořským tunelem, vedeným v hloubce 65 m, což je nejhlubší bod naší trasy. Tak hluboko jsme klesli. Po krátké zastávce ve vesničce Reine přijíždíme do vesnise A, kde silnice E6 končí. Prohlížíme přístav, nájemné rybářské domky „rorby“, sušáky tresek a část expozic místního muzea. Odpoledne přejíždíme do vesnice Nesland, kde obdivujeme mrtvou velrybu a odkud vyrážíme na zajímavou pěšárnu po pobřežních skalách. Končíme ve vesnici Nusfjord, chráněné jako světové dědictví UNESCO, kde děláme světový obchod, neboť přímo od rybáře nakupujeme za 1 lahev whisky asi 12 kg vykuchaných ryb. Rychlým, místní policií příslušně ohodnoceným, přesunem přejíždíme do Svolveru, kde při čekání na trajekt děláme večeři a doplňujeme spížku o dalších 22 (při spontánní soutěži) nalovených ryb. Večerním dvouhodinovým trajektem přeplouváme do Skutviku, za nímž opět u vody táboříme.

Susene tresky.jpg (21008 bytes)

Nusfjord.jpg (17897 bytes)

susena ryba.jpg (17887 bytes)

hlavy.jpg (55527 bytes)

10.7. – pondělí

Dnešní přejezd je přerušen dlouhou pauzou na oběd, kdy na hezkém parkovišti u vodopádu pečeme všechny ulovené a vyhandlované ryby. Takovou dobrotu v tak hojném množství jsme dlouho neměli. Po opětovném překročení a focení polárního kruhu dojíždíme ke spodnímu jezeru pod ledovcem Svartisen, ke kterému však již z časových důvodů nestíháme dojít. Táboříme na odpočívadle za Mosjen.

pecene ryby.jpg (30865 bytes)  

 

polarni kruh2.jpg (17107 bytes)

11.7. – úterý

Zase přejezd, dnes až do 3. největšího města Norska Trondheimu. Ve městě volná prohlídka centra, kamenné katedrály, královského paláce, dřevěného mostu a přístavu. Podvečerní výstup na vyhlídkový 559 m vysoký kopec Grakallen. Táboření u jezera Baklia s ohníčkem a ochutnávkou výtečného, v Trondheimské tržnici nakoupeného, čerstvého lososa.

losos.jpg (25193 bytes)

kreveta.jpg (44134 bytes)

12.7. – středa

Další přejezdový den zpestřujeme splutím 18 km úseku řeky Atny. Veselo je hned na začátku, kde Jirka s Adamem předvádějí metodiku plavby v toku. Překrásné počasí, filmování, veselo, vlnky – zkrátka pohoda. Balíme a odjíždíme k řece Trysilelvě, kde táboříme na osvědčeném tábořišti „u jezírka“.

houby.jpg (22964 bytes)

Atna.jpg (56809 bytes)

13.7. – čtvrtek

Dnes už nám počasí tak nepřeje. Noční déšť sice ráno ustal, ale je poměrně chladno. Splouváme krásný a divoký 26 km dlouhý úsek řeky Trysilelvy, ale na další plavbu je již málo zájemců, a tak odjíždíme směrem na Oslo. To večer míjíme a po dlouhé době nacházíme nouzové tábořiště za městečkem Moss.

Trysilelva.jpg (48679 bytes)

reklama na OFF.jpg (13080 bytes)

14.7. – pátek

Přejíždíme zpět do Švédska a odpoledne trávíme v Goteborgu a to prohlídkou města, přístavu, opery, tržnice, námořního muzea a zejména liquerstoru, kde dokupujeme zásoby na dnešní závěrečný večírek. Ten se odehrává na Petrem citlivě vybraném místě na pobřeží, poblíž 3000 let starých vikingských hrobů, které až do dnešního dne nikdo neznesvětil, což mu bylo zřejmě líto. Místní obyvatelé se tomu snažili zabránit přizváním policejní hlídky, ale tu jsme lehce obelstili hrou na tichý večírek katolických skautů. Večírek se vydařil.

Goteborg trznice.jpg (17692 bytes)

vecirek1.jpg (56940 bytes)

vecirek2.jpg (52935 bytes)

15.7. – sobota

Ráno (aniž bychom se všichni řádně rozloučili s Petrem, který se v přestrojení odplížil) balíme a odjíždíme na trajekt Helsingborg – Helsingor, kde míjíme zámek Kronborg a pokračujeme na známé odpočívadlo u mostu přes mořskou úžinu. Zde děláme závěrečnou generální debordelizaci raftů, vest, pádel, stanů, hrnců i sami sebe a čekáme na půlnoc. .

autobus.jpg (18852 bytes)

16.7. – neděle

Po půlnoci vyjíždíme směrem do Gedseru, odkud nočním trajektem plujeme do německého Rostocku. Potom již po nekonečné, místy pěkné a místy neuvěřitelně drkotavé dálnici do Drážďan a dále přes Cínovec a Dubí (bez pořádné hospody vhodné pro rozloučení s pravidelným zámořským účastníkem Georgem) zpět do matičky Prahy. Vyklizení a desinfekce autobusu, závěrečné velmi veselé rozloučení. Co příště?

louceni1.jpg (52797 bytes)

louceni2.jpg (48167 bytes)

Řeky

5.7.

Muonioalven Karesuvanto - Kuttanen 21 km WW I

6.7.

Muonioalven Kuttanen - Palojoensuu 19 km WW III

12.7.

Atna sout. Setinga - 7 km pod Fossen 18 km WW II

13.7.

Trysilelva 3 km pod Solenstna - Sherta 16 km WW II

 

                                   + 10 km WW III

celkem

      84 km

Kopce a pěšárny

4.7. pěšárna v NP Skuleskogen 14 km + 400 m
7.7. Njulla 1154 v NP Abisco 16 km + 1058 m

8.7.

kóta 400 u Kvalnes 2 km + 400 m

9.7.

Lofoten – přechod Nesland – Nusfjord 8 km + 200 m

11.7.

Grakallen u Trondheimu 2 km + 100 m

14.7.

kóta 42 (hrob) u Goteborgu 1 km + 42 m

celkem

  43 km + 2200 m

Prohlídky měst

Rostock, Kodaň, Stockholm, Narvik, Henningvear, A, Trondheim, Goteborg a Dubí

Doprava

7 104 km českokrumlovským busem Karosa s bednou , řidiči Tomášem Rotšedlem a Radkem Týmalem, pro které to byla velká zkušenost a kteří už nebudou mít to štěstí.

Foto

Ve zprávě zveřejněné na internetové adrese: www.czam.com/otta

Ahoj

Vladimír Hladík Bellušova 1863, 150 00 Praha 5 tel. 51611938
Michal Otta Na Louži 6, 101 00 Praha 10 tel./fax 71721233