Zpráva ze zájezdu KČT při SZŠ Alšovo n. 6, P 1

NORSKO ´95

pořádaného ve dnech 14. - 30. 7. 1995

Program a trasa zájezdu

14.7. - pátek
Po již tradičním zmatku s autobusem, kdy objednaná Setra (co jsme s ní jeli loni) pro 57 osob se porouchala, se před školou rveme do narychlo sehnaného Neoplana pro 50 lidí. Místa sice bez rezervy a sedadla pro Petra z Göteborgu souhlasí, ale zásadním problémem se stává ulička o 1 cm užší, než máme bedny s připravenými potravinami. Nicméně po vyložení části materiálu a trojím přerovnání všeho vyrážíme, tentokrát severním směrem. Po večeři v hostinci projíždíme noční vyhlášenou E 55 na Cínovec, kde jsme krátce po půlnoci "vpuštěni do Evropy".

1.jpg (15935 bytes)

15.7. - sobota
Ráno, po snídani na odpočívadle, projíždíme Berlínem do pevnosti Spandau, kde děláme první zastávku. Dále popojíždíme do Postupimi, kde prohlížíme zámek a zahrady Sanssouci, větrný mlýn a dále Cecillien hof, kde byla podepsána Postupimská dohoda. Poté přejíždíme k jezeru Fleesen see, kde dáváme koupačku, večeři a krátký spánek.

2.jpg (15736 bytes)

16.7. - neděle
Po půlnoci vyrážíme do Warnemünde, kde se naloďujeme na trajekt, kterým za ranního svítání doplouváme do dánského Gedseru. V půl jedenácté jsme již v Kodani, kde prohlížíme radnici, pěší zónu, katedrálu, přístav, královský palác, u kterého probíhá střídání stráží, a malou mořskou vílu. Dále pak individuálně muzeum voskových figurín, zábavní park Tivoli, sovětskou ponorku či město z výletní lodi. V podvečer odjíždíme na trajekt Helsingîr - Helsingborg, kterým se přeplavujeme do Švédska. Před půlnocí přijíždíme do Göteborgu, kde máme sraz s dalším účastníkem a to bývalým žákem SZŠ Petrem Kofroněm, toho času zde bydlícím a provozujícím lékařskou praxi. Spíme na parkovišti u největšího švédského jachetního přístavu Bjorlanda Kile.

   6.jpg (14293 bytes)         7.jpg (11289 bytes)         8.jpg (14024 bytes)

17.7. - pondělí
Dopoledne pokračujeme přejezdem Švédska až k Svinesundskému mostu, kde bez problémů přejíždíme do Norska, a dále do hlavního města Osla. Zde děláme zastávku u radnice, projíždíme centrum kolem královského paláce k věhlasnému muzeu Thora Heyerdahla Kon-tiki s balzovým vorem a rákosovým plavidlem Ra, dále navštěvujeme muzeum s lodí Fram a po koupačce v moři přejíždíme do Vigeland parku, po jehož prohlídce pokračujeme na Holmenkollen ke skokanským můstkům s krásným výhledem na město a doskočištěm v jezeře s pódiem, na kterém pak spíme.

5.jpg (7828 bytes)       4.jpg (13699 bytes)        9.jpg (12268 bytes)       

 10.jpg (11531 bytes)         11.jpg (13366 bytes)         12.jpg (9375 bytes)        

13.jpg (6407 bytes)       14.jpg (10630 bytes)


18.7. - úterý
Po snídani odjíždíme přes Hamar, Elverum a Koppang k řece Trisilelva. Tady nafukujeme čluny, vybalujeme vodácké nádobíčko a zdoláváme první kilometry po norských, křišťálově čistých řekách. Večer seznamka s komáry a ohníček na břehu řeky.

15.jpg (12926 bytes)         16.jpg (10103 bytes)       

 17.jpg (11620 bytes)         18.jpg (8592 bytes)

19.7. - středa
Vodácký den. Během dne splouváme ve dvou skupinách postupně spodní část Trisilelvy od mostu ke včerejšímu tábořišti, spojku mezi jezery Famunden a Isteren nazývanou Glota, kde dovádíme na cvičných peřejích, a horní úsek Trisilelvy k mostu, odkud jsme včera začínali. Zde již jsou peřeje větší a některé vlny omývají hlavy většiny účastníků. To vše za pěkného slunečného počasí s nádhernou přírodou všude kolem. Romantické tábořiště u jezera uspokojuje i nejnáročnější přírodomilce.

19.jpg (16800 bytes)         20.jpg (9414 bytes)         21.jpg (13978 bytes)       

22.jpg (7443 bytes)

20.7. - čtvrtek
Ráno i se čluny na střeše přejíždíme na řeku Atna, která sice nemá moc vody, ale zato končí krásným esíčkem mezi skálami, kde si opět přicházíme na své. Večer pokračujeme k hornickému městečku Rîros, kde na odpočívadle za městem vaříme a uleháme do svých kopulí.

21.7. - pátek
Ráno v dešti prohlídka probouzejícího se městečka Rîros s kostelem, muzeem, haldami, malebnými hornickými domečky. A už pokračujeme dále na sever. Odpoledne trávíme v Trondheimu, kde prohlížíme katedrálu, ve které jsou korunováni norští králové, arcibiskupství, hlavní třídu s Torgetem, historický most, nábřeží a rybí tržnici, kde ochutnáváme krevety a jiné mořské potvory. Večer odjíždíme ke GrĆkallenu, z jehož vrcholu s vojenskou základnou je úchvatný pohled na Trondheimsfjord a širé okolí. Táboříme u jezera Baklia v centru běžeckých tratí.

       
 22.7. - sobota
Podél několika fjordů se zastávkou na koupačku v moři pokračujeme kolem městečka Aldalsnes do Romsdalenu pod 1000 m vysokou skalní stěnu Trollveggen. Večer najíždíme na Zlatou cestu severu - Trollstigheimen, kde silnice šplhá od moře téměř kolmou skálou do sedla ve výšce 850 m. Zde se kocháme pohledem do údolí a o kousek dál táboříme v náruči hor, kde nám hodní Trollové připravili boudičku na vaření večeře a noční reje.

26.jpg (12960 bytes)         27.jpg (13847 bytes)         28.jpg (15927 bytes)        


23.7. - neděle
Ráno sjíždíme do Valldalu, odkud se trajektem přes Norddalsfjord přeplavujeme do Eidsdalu. Opět stoupáme do hor téměř neskutečnou krajinou, aby se nám po chvíli otevřela vyhlídka na údajně nejkrásnější Geirangerfjord. Scenérie je opravdu úchvatná - tmavé moře, bílé lodičky. zelené svahy se znatelnými vegetačními pásy, pěnící vodopády, sněhová pole, modrá obloha, mraky, ptáci a Trollové, co zde z teplého Golfského proudu a severních ledových větrů vaří počasí pro celou Evropu. Foťáky cvakají, kamery bzučí, pohledy na nezničenou přírodu nás hladí po duši. Sjíždíme k moři a prohlížíme městečko Geiranger s nejmenší poštou na světě. A zase stoupáme. Cestou kolem soba vyjíždíme až na vrchol hory Dalsnibba (1476 m), odkud je nádherný pohled na fjord i do širého okolí. Sjíždíme do údolí, projíždíme několik asi 5 km dlouhých tunelů a zase šplháme, tentokrát do horského střediska Stryn, kde je jeden ze splazů největšího kontinentálního ledovce Jostedalsbreen a které je centrem letního lyžování. Místní borci předvádějí jízdu telemarkem a skoky i pády na několika můstcích. K večeru dorážíme k Pollfoským vodopádům, které prohlížíme, a na pěkném tábořišti v borovém lese uleháme.

24.7. - pondělí
Brzo ráno odjíždí Petr do Göteborgu a a my o něco později směrem do Jotunheimenu, kde je naším cílem výstup na nejvyšší horu Norska. Počasí nám však nepřeje, a tak čekáme, jestli se vyčasí. Před polednem déšť slábne, a tak vyrážíme horskou silnicí k chatě Juvashytta (1880 m), odkud pěšky po sněhu a ledu směrem k vrcholu zahaleném v mracích. Část účastníků se asi po hodině vrací, vrcholové družstvo, asi 35 borců po dvou hodinách naráží na boudu, která je na vrcholu Galdhîpiggenu (2469 m). Vrcholové foto, občerstvení a zpět dolů po ledovci. Cestou se asi na 5 minut otevírá výhled do zaledněného okolí. V pořádku docházíme k autobusu a sjíždíme zpět do údolí. Cestou pozorujeme rogalla, která jsou zpočátku hluboko pod námi. Táboříme v lesoparku u osady Bismo.


29.jpg (11139 bytes)        30.jpg (7900 bytes)


25.7. - úterý
Už se zase těšíme na vodu. Nejdříve prohlídka Donfosských vodopádů s novým, do přírody perfektně zakomponovaným campem a bazénem a potom k říčce Astre, kde nafukujeme čluny a vyplouváme. Nejdříve jezero s pěkným okolím, pak malé peřeje, větší a za místem, kde končíme, nesjízdné vodopády. Obědváme, křtíme nové i staré účastníky akce, ochutnáváme sobí salám a domácí chleba od Petra. Odpoledne splouváme řeku Otta s náročným průjezdem u mostu pod Bismem. Večer prohlídka Lomu s věhlasným dřevěným kostelíčkem a přejezd na Sjou do tábořiště, kde je již asi 250 českých vodáků a kam se už nevejdeme. Spíme tedy bez problémů opodál v lese.

 

31.jpg (15828 bytes)        32.jpg (15086 bytes)         33.jpg (14623 bytes)

26.7. - středa
Další vodácký den. Nejdříve prohlídka šestkových vodopádů u tábořiště a přejezd do Bjostadmo, kde u mostu dáváme na vodu. Nejdříve mírné peřeje, pak těžší, řeka stále teče. Na začátku skalního kaňonu se na šikmém válci obracejí 2 čluny dnem vzhůru, pár jedinců zkouší canyoning. Po chvíli je to však přestává bavit, a tak opět pokračujeme na raftech. Během plavby sbíráme uplavaná pádla a to tak intenzívně, že jich po chvíli máme víc, než nám uplavalo. Na další peřeji filmování, focení a už je tu cíl. Vyprávění zážitků a příprava na jízdu druhé skupiny, která rovněž všechny uspokojuje, ale je již bez problémů. Sušíme a balíme vodácké věci, probíhá totální debordelizace autobusu. Večer přejíždíme do Lillehammeru, prohlížíme a testujeme skokanské můstky a po pikniku na dřevěném mostě uleháme.

 36.jpg (12947 bytes)         37.jpg (11425 bytes)         38.jpg (13837 bytes)       

 39.jpg (13984 bytes)         40.jpg (9830 bytes)         41.jpg (11129 bytes)        


27.7. - čtvrtek
Ráno překonáváme po novém mostě známé jezero Mjosa a v Gjîviku vnikáme do olympijské haly, která je celá vykutaná ve skále. Poledne trávíme v Hamaru, kde je pro změnu olympijská hala ve tvaru obrácené vikingské lodi a nejstarší norské nádraží. Nakupujeme suvenýry a odjíždíme kolem Osla již známou trasou ke švédské hranici. Bez zastávky jí projíždíme a pokračujeme ke Göteborgu, kde máme sraz s Petrem. Společně odjíždíme na pobřeží Lilleby badet, kde v krásné scenérii západu slunce nad mořem koupačka, táborák a noční reje.


42.jpg (12349 bytes)        44.jpg (11642 bytes)         45.jpg (11622 bytes)       

46.jpg (11250 bytes)         47.jpg (7411 bytes)


28.7. - pátek
Prohlídka Göteborgu. Nejdříve tuleni, tučňáci, losi a ostatní paroháči v městském parku, potom kolem české restaurace do centra s obchodní pasáží, námořním přístavem, plachetnicí, válečnou lodí, ponorkou, operou a novou administrativní budovou. Před rozloučením nám Petr ještě ukazuje námořní terminály a vesnici pro připravované mistrovství světa v atletice. K večeru jsme již na trajektu Helsingborg - Helsingîr, kterým opouštíme Švédsko. Z dálky okukujeme zámek Kronborg a již svištíme Dánskem k úžině s fantastickým mostem, u kterého trávíme další noc.

29.7. - sobota
Časný budíček a odjezd na trajekt do Gedseru. V 9.00 vyplouváme na dvouhodinovou plavbu po moři. Prolézáme všechny paluby, máváme na lodě, krmíme racky a před polednem přistáváme v Rostocku, kde doplňujeme zásoby a prohlížíme centrum města. Odpoledne pokračujeme dálnicí a zácpou do oblasti berlínských jezer, kde nacházíme pěkné tábořiště. Večeře, koupačka, rozlučkový večírek, prázdninová odborná praxe.


48.jpg (12138 bytes)


30.7. - neděle
Po dálnici kodrcáme v úmorném vedru do Drážďan, které projíždíme, neboť v tomto počasí nás to táhne spíš k vodě, než do betonové džungle. Krátce po poledni přejíždíme na Cínovci hranici a už míříme do útulné hospůdky v obci Bžany. Tady zopár piv, příjemné posezení a oběd bez soji. Poslední zastávku děláme na koupačku v pískovně u Kralup n. Vltavou a po šesté již vyklízíme autobus před školou. Závěrečná veřejná ochutnávka čočkového salátu, radost nad oplakanými a opět nalezenými věcmi, loučení. Tak zase příště.

Řeky :
18.7. Trisilelva most 217 - 2 km před Snerta 12 km WW II
19.7. Trisilelva most 217 - 2 km před Snerta 12 km WW II
19.7. Glota Famunden - jezero Istren 3 km WW III
19.7. Trisilelva Galtsjon - most 217 2/II, 10/III
19.7. Glota Famunden - jezero Istren 3 km WW III
19.7. Trisilelva Galtsjon - most 217 2/II, 10/III
20.7. Atna Morgenda - most Fossum 10/ II
20.7. Atna Morgenda - most Fossum 10/ II
25.7. Astre Liavatnet - vodopád 1/ZW, 5/III
25.7. Otta m. Bismo - m. Skjak 7/II, 1/IV
25.7. Otta m. Bismo - m. Skjak 7/II, 1/IV
26.7. Sjoa Bjolstadmo - 4 pod Faukstad 8/II,3/III,2/IV
26.7. Sjoa Bjolstadmo - 4 pod Faukstad 8/II,3/III,2/IV

celkem 122 km

Kopce :
GrĆkallen, Dalsnibba 1476 (bus), Galdhîpiggen 2469

Prohlídky měst :
Berlín, Postupim, Kodaň, Oslo, Rîros, Trondheim, Geiranger, Lom, Lillehammer, Gjîvik, Hamar, Göteborg, Rostock.

Doprava :
Bus Neoplan se skvělým Václavem Holubem - 4897 km.